اجزای سقف متحرک استخر-اجزای سقف متحرک پارکینگ-اجزای سقف متحرک رستوران

  
 
مشخصات فنی و متریال‌های مصرفی یک سقف جمع شو
مشخصات اجزای سقف متحرک رستوران- اجزای سقف متحرک پارکینگ- اجزای سقف متحرک استخر

اصولاَ سقف های متحرک اتوماتیک متشکل از اجزای زیر می باشند:

الف): سازه فلزی: این سازه می‌تواند آهنی، آلومینیومی و یا با روکش گالوانیزه(ترکیبی از آلومینیوم و منیزیم) باشد.
ب): پوشش سقف: که می‌تواند یکی از گزینه‌های ورق‌های پلی کربنات، پارچه‌های pvc، شیشه لمینت، شیشه استندگلاس و ساندویچ پانل باشند.
ج): سیستم متحرک: جهت حرکت برروی ریل ها توسط ریموت کنترل.
 
در اینجا، به معرفی اجزای سقف متحرک پرداخته می‌شود.

الف): انواع سازه

1-سازه فولادی:
سازه فولادی که از آهن ساخته می‌شود دارای یکنواختی مصالح، مقاومت متعادل، شکل پذیری خوب، رفتار خوب در برابر خطر انفجار و دوام بسیار بالاست؛ منتهی نیاز به نگهداری دارد زیرا آهن در تماس با رطوبت و هوا اکسیده می‌شود(زنگ می‌زند)، لذا نیاز به پوشش سطحی دارد که می‌توان آن را رنگ‌آمیزی کرد. رنگ آمیزی کامل سازه با پوشش خوب به مقاومت سازه می‌افزاید و منجر به بهره‌وری طولانی‌مدت سازه و بالتبع پروژه می‌شود.این نوع سازه ها معمولاَ برای سقف متحرک پاساژ و سقف متحرک مسجد کاربرد دارد.

سازه آهنی سقف برقی
2-سازه آلومینومی:
دارای خصوصیاتی همچون وزنی سبک نسبت به آهن، آنادایز شده(ایجاد لایه هیدروکسیدی برروی فلز به جهت مقاومت در برابر خوردگی و عایق‌کاری) و رنگ سازه به شیوه الکتروستاتیکی، مقاومت رنگ سازه در مقابل ریختن و ضربه پذیری می‌باشد و برای ساخت سقف متحرک و استقرار انواع پوشش برروی آن عالی می‌باشد. سازه آلومینیومی برای سایبان متحرک کاربرد دارد.

سازه آلومنیومی سقف متحرک
۳-سازه فلزی گالوانیزه:
از بین انواع مختلف سازه ها، نوع سازه فولادی با روکش گالوانیزه(ترکیبی از آلومینیوم و منیزیم) همیشه مورد استقبال قرار گرفته است. تکنیک گالوانیزه گرم از سه مرحله تشکیل می‌شود که عبارتند از: آماده سازی سطحی، گالوانیزه گرم و بازرسی کیفی. در گالوانیزه گرم قطعات رزوه‌ دار، بعد از فرایند گالوانیزه گرم، یک عملیات سانتریفوژ نیز انجام می‌گیرد تا مواد مذاب اضافی از محل رزوه ها خارج شود. در این روش قطعه مورد نظر در وان مذاب روی با دمای حدود ۴۶۰ درجه سانتی گراد غوطه ور می‌شود. پس از خارج شدن قطعه روی ابتدا با اکسیژن و سپس با کربن واکنش داده و لایه‌ای مقاوم نسبت به زنگ زدگی را تولید می‌نماید. این عملیات فلز را نسبت به زنگ زدگی مقاوم می‌نماید.سازه گالوانیزه برای اجرای سقف متحرک استخر بدلیل رطوبت بالا استفاده خوبی دارد.

سقف برقی استخر- گالوانیزه
 
 سقف استخر بازشو
 
مزایای گالوانیزه گرم:
·         صرفه اقتصادی نسبت به رنگ آمیزی و سایر پوشش ها
·         محافظت از خوردگی
·         مقاومت دربرابر تست کنترل ضخامت و بررسی کیفیت
 
 
شکل روبرو مراحل آماده سازی و گالوانیزه گرم قطعات فولادی را نشان میدهد.سقف گالوانیزه
 

ب):
پوشش

1-ورق پلی کربنات:
پلی کربنات از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک بوده و می‌توانند 2 یا چند جداره باشند. تولید و قوس‌پذیری راحت، مقاومت ضربه‌ای، فیلترینگ نور و اشعه، دوام بالا و صرفه اقتصادی باعث شده ورق های پلی‌کربنات در رنگ و اندازه‌ها و ضخامت های متفاوت در ساخت سقف‌های ثابت و متحرک، نورگیر برقی و سایبان برقی کاربرد گسترده‌ای داشته باشد.

مزایای ورق های پلی کربنات:
1-مقاومت بالا(نشکن)
2-انعطاف پذیری بالا
3-عایق صوتی و حرارتی
4-وزن سبک(حدود ۰٫۰۹ شیشه)
5-ضخامت های متنوع از ۲ تا ۴۰ میلی متر
6-مقاوم در برابر عبور اشعه UV خورشید
7-مقاوم در برابر  آتش
8-تنوع رنگ و عبور مناسب نور
سقف متحرک با پلی کربنات
 
2-پارچه های PVC:
پارچه های مورد استفاده در سقف ها موجب ایجاد مزایای جدیدی در سایبانهای متحرک از جمله؛ وزن سبک، عدم نیاز به پروفیل قوی، امکان پیش ساخته بودن، امکان حرکت دستی و درنتیجه صرفه اقتصادی می گردد. این نوع پوشش برای مکانهایی که باد شدید می وزد توصیه نمی گردد.
سقف برقی چادری 
 
 
3-شیشه لمینیت(Laminate Glass):
پوشش شیشه که بصورت تایل های شیشه‌ای برروی سازه فلزی سوار می‌شود و می‌تواند چندلایه بوده و دارای ضخامت‌ها و رنگ‌های مختلفی باشد. شیشه لمینت از انواع شیشه ایمن و مستحکم می‌باشد. این شیشه در مقایسه با شیشه خام و معمولی از ضریب ایمنی بیشتری بهره‌ مند می‌باشد. شیشه لمینت در ساختمان‌سازی و خودروسازی به کار می‌رود. تفاوت این شیشه با شیشه سکوریت در طلق پلیمری به کار رفته در وسط آن می‌باشد. در هنگام لمینت شدن شیشه یک لایه طلق اغلب از جنس پلی و ينيل بوتيرات (PVB)  با فشار و دما بین دو یا چند شیشه جایگذاری می‌شود. که همین امر به دلیل خاصیت کشسانی،. موجب می‌شود در هنگام شکسته شدن شیشه، تکه‌های شیشه ریزریز شده اما به طلق بچسبد. بعبارتی شیشه لمینت از انواع شیشه‌های نشکن می‌باشد. شیشه نشکن لمینت به طور معمول با ضخامت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود. ضخامت شیشه لمینت به مکان مورد استفاده شیشه بستگی دارد. در شیشه‌های لمینت برای ایجاد استحکام بیشتر معمولا از چند لایه شیشه استفاده می‌شود. در مواقعی که شیشه با مقاومت متوسط مد نظر می‌باشد از دو لایه شیشه و طلق میانی استفاده می‌گردد.

نکته مهم در پوشش شیشه این است که تمام شیشه‌ها در سقف شیشه‌ای متحرک سکوریت می‌شوند که اگر در اثر شکست احتمالی فرو ریخت خاصیت برندگی نداشته باشد. سکوریت باعث می‌شود که تکه‌های شیشه سر گرد بوده و در صورت اصابت به فرد کمترین آسیب را داشته باشند. برای امنیت بیشتر شیشه ها در سقف شیشه‌ای متحرک لمینیت نیز می‌شوند. لمینیت کردن شیشه به این معنی است که اگر شیشه بر اثر ضربه بیش از حد بشکند شیشه به صورت مثلثی سرجای خود باقی می‌ماند و دچار ریزش نمی‌شود.درحالیکه شیشه معمولی در اثر شکستن به قطعات درشت و برنده خرد شده که می‌توانند منجر به خسارات جانی و مالی عظیم گردد. در اجرای پوشش با شیشه لمینت و نصب مستقیم برروی سازه روش کار بدین نحو است که ابتدا اسکلت شبکه ای فلزی کار متناسب با وزن و ابعاد شیشه ها بنا نهاده و سپس شیشه لمینیت بصورت مستقیم برروی آن پیاده و اجرا می شود. در اسکلت کار می توان از پروفیل هایی با مقاطع خاص استفاده کرد. از مزایای این مدل سقف می توان به صرفه اقتصادی نسبت به پوشش های ذکر شده در بالا، استحکام بالا بدلیل داشتن فریم فلزی، ظاهر شیک و مدرن، زمان کوتاه نصب، عایق حرارتی و صوتی اشاره کرد.
سقف متحرک با شیشه لمینت
مزایای شیشه لمینت:
·       نشکن بودن شیشه لمینت و مقاومت در برابر ضربات مکانیکی محکم
·       کاهش آلودگی صوتی و جلوگیری از ورود سر و صدای بیرونی به فضای داخلی
·       ایمنی شیشه لمینت به دلیل وجود لایه طلق پلیمری در بین دو لایه شیشه سکوریت
·       ایجاد عایق حرارتی و جلوگیری از اتلاف انرژی در فصول مختلف سال و در نتیجه توجیه اقتصادی
·       جلوگیری از عبور اشعه مضر UV نور خورشید به فضای داخلی
·       محافظت از ساختمان در برابر نیروی باد
·       عملکرد مناسب در محیط مرطوب
·       شفافیت و زیبایی شیشه های لمینت در نمای ساختمان و پارتیشن شیشه ای
 
۴-شیشه های استندگلاس:
شیشه های استند گلاس در ساخت پوشش نورگیر، علیرغم استحکام به دلیل داشتن مفتول های فلزی، هم انعطاف پذیر بوده و هم رنگی می باشند. لذا با بازتاب نورهای رنگی نما و زیبایی بصری خاصی دارد که هم کیفیت نورپردازی بالایی دارد، هم جنبه تزیینی برای ساختمان دارد و هم جلوه ای شاد و لوکس به دکوراسیون ساختمان می بخشد که بسیار لذت بخش است و یک فضای کاملاَ متفاوت به وجود می آورد. این ایده جالب و جذاب در طرح ها و نقش های متنوع( بنا به سلایق مختلف افراد) و طیف رنگ ها و ابعاد مختلفی برای سقف پاساژها و مکان های بزرگ تجاری قابل اجرا می باشد. پوشش شیشه استند گلاس دارای سیستم آب‌بندی، عایق صوتی و حرارتی خوبی نیز می‌باشد که در بکارگیری سقف و درب و پنجره مناسب است. در این تکنیک ظرافت و حساسیت خاصی لازم است و در مراحل تولید این شیشه از از ابزارهای مختلف و خاصی همچون الماس، انواع انبر، چکش، قلع، سرب، برنج و هویه نیز استفاده می‌شود.

سقف شیشه ای زیبا- سقف برقی
سقف برقی با شیشه استندگلاس
۵-ساندویچ پانل:
که ترکیبی مرکب است که از دو لایه و یه قسمت میانی تشکیل شده است که این ترکیب بخاطر  چند لایه بودن ساندویچ پانل نامیده می شود .لایه‌ها می‌تواند از جنس ورق گالوانیزه، آلومینیم، آلوزینک، استنلس استیل، مس، فایبرگلاس،PVC  و یا گچ برگ و لایه میانی آن می تواند فوم پلی اورتان (پلی یورتان)، پلی استایرن، پشم سنگ و یا پشم شیشه باشد. ورق ها و فوم به خودی خود هیچگونه استحکام و یا عایقی خاصی ندارند ولی در ترکیب با هم مانند یک قطعه صلیب عملکرده و علاوه بر سبکی، قابلیت های فوق العاده ای را از خود نشان می‌دهد.


سقف متحرک رستوران بام شهر توسط کارگاه موسوی

مزایای ساندویچ پانل
1-   عایق حرارت
2-   کاهش هزینه ها
3-   تنوع بسیار  در رنگ و طرح
4-   دارای قابلیت شستشو بدون هیچ گونه جذب آب
5-   حمل و نقل آسان  به خاطر سبکی و نصب راحت در ارتفاعات
6-    
 
ج):موتور برقی
 مشخصات فنی موتور سقف برقی :
v     منبع برق مورد تک فاز  یا سه فاز
v     جريان مصرفی نیم تا سه آمپر
v     تايم كاركرد موتور سقف برقی نهایتاً 4 دقیقه
v     گشتاور موتور سقف برقی 20n.m-500n.m
v     دمای كاركرد موتور سقف برقی محيط 50+ تا 12- درجه سانتیگراد
v     دمای كاركرد موتور سقف برقی 160 درجه سانتیگراد
v      وات مصرفی موتور سقف برقی 130 تا 250 وات

 
 
تماس با ما:
نشانی: اصفهان- خیابان کهندژ- روبروی پمپ بنزین طلوع فجر- کوچه 88- فرعی1
تلفن: 03133653272 و 09132169106
کارگاه فنی مهندسی موسوی
بازدید: 2615تاریخ انتشار : 1398/10/18

    تماس با ما

    آدرس: اصفهان – خیابان کهندژ – روبه روی پمپ بنزین طلوع فجر – کوچه گلخانه88 – فرعی1

    شماره تماس : 03133653272 همراه : 09132169104 abolfazlmosavi1038@gmail.com ایمیل