انواع ساندویچ پانل

 ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل ترکیبی مرکب است که از دو لایه و یه قسمت میانی تشکیل شده است که این ترکیب بخاطر  چند لایه بودن ساندویچ پانل نامیده می شود .لایه ها می تواند از جنس ورق گالوانیزه ، آلومینیم ، آلوزینک ،استنلس استیل ،مس ، فایبرگلاس ، PVC  و یا گچ برگ و لایه میانی آن می تواند فوم پلی اورتان (پلی یورتان)، پلی استایرن ، پشم سنگ و یا پشم شیشه باشد . ورق ها و فوم به خودی خود هیچ گونه استحکام و یا عایقی خاصی ندارند ولی در ترکیب با هم مانند یک قطعه صلیب عملکرده و علاوه بر سبکی ، قابلیت های فوق العاده ای را از خود نشان می دهد.
این ترکیب مرکب در برابر سرما ، گرما ، حرارت کاملا عایق بوده و مصرف هزینه ها را به صورت چشمگیر پایین می آورد و همچنین دارای مزایای منحصر به فردی می باشد.
هم اکنون در در کشورهای پیشرفته از ساندویچ پانل در ساختمانهای مسکونی ، اداری ، تجاری ، آموزشی ، انبارها ، گاوداری ها ، مرغداری ، کارخانجات ، مدارس و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.
ساندویچ پانل- سقف متحرک کارگاه فنی فلزی موسوی
لایه های عایق ساندویچ پانل که بازار معمار ارائه می دهد:
فوم پلی ایزوسیانورات (PIR)
فوم پلی اورتان (PUR)
پشم سنگ
فوم پلی استایرن (EPS)
یکی از خصوصیات بارز مهم ساندویچ پانل پایداری در برابر آتش و انتقال حرارت بین فضای داخلی و خارجی می باشد.
فوم پلی ایزوسیانورات (PIR) :
این نوع عایق از فوم پلی اورتان می باشد که تغییرات خاصی در ساختار مواد آن ایجاد شده است.در زمان آتش سوزی سطحی که در مجاورت آتش می باشد میسوزد و به زغال تبدیل می گردد و از آتش سوزی سایر لایه ها محافظت می کند.این نوع فوم از سایر فوم ها پایدارتر می باشد و دود و حرارت کمتری را ایجاد می نماید.
فوم پلی اورتان (PUR) با کلاس B2 :
این نوع فوم مانند PIR  مقاوم نمی باشد و مقاومت کمتری در برابر آتش دارد.این نوع فوم قطرات ذوب ایجاد نمی کند و نمی چکد ولی دود تولید می نماید.آزمایشات نشان داده این نوع فوم دارای خاصیت خود خاموش کننده می باشد و زمانی که منبع آتش حذف شود ، فوم خود به خود خاموش می گردد.
 
پشم سنگ :
پشم سنگ دارای خصوصیات بسیار بهتری نسبت به پشم شیشه می باشد ، و حساسیت پوستی ایجاد نمی نماید ، و با تمامی مصالح ساختمان سازگار می باشد ، به هیچ عنوان آفت ها ، قارچها و حشرات امکان نفوذ و رشد در این ماده را ندارند و یکی از بی ضررترین عایق هایی می باشد که تا کنون ساخته شده است.همچنین دارای خاصیت جذب صدا می باشد و به همین منظور در استودیوهای صدابرداری ، فرودگاهها ، زیر ریل ها و ایستگا های مترو  استفاده می گردد.
فوم پلی استایرن (EPS) :
پلی استایرن در دمای بالا (180 درجه سانتیگراد) ذوب می گردد و در برابر آتش مقدار بسیار زیادی دود ایجاد می نماید.زمانی که آتش به درون پانل نفوذ نماید می تواند باعث فرو ریختن پانل دیواری و سرعت آتش سوزی را بیشتر می نماید.
ویژگی های بارز ساندویچ پانل به شرح زیر می باشد :
عایق بسیار مناسب در برابر سرما ، گرما ، و تنوع بسیار  در رنگ و طرح
صرفه جویی در هزینه های سوخت
عدم نیاز به تعمیر و نگهداری
دارای قابلیت شستشو بدون هیچ گونه جذب آب
قابلیت باز و بسته شدن به دفعات
حمل و نقل آسان  به خاطر سبکی و نصب راحت در ارتفاعات
قابلیت نصب بر روی انواع زیر سازی ها
ساندویچ پانل ها به چهار دسته:
ساندویچ پانل دیواری
ساندویچ پانل سقفی
ساندویچ پانل سردخانه ای
ساندویچ پانل کلین روم
memart.ir
تقسیم میگردد.
ضخامت ورق  و عایق ساندویچ پانل بسته به کاربرد متفاوت می باشد.
بازدید: 3210تاریخ انتشار : 1401/03/22

    تماس با ما

    آدرس: اصفهان – خیابان کهندژ – روبه روی پمپ بنزین طلوع فجر – کوچه گلخانه88 – فرعی1

    شماره تماس : 03133653272 همراه : 09132169104 abolfazlmosavi1038@gmail.com ایمیل